Vaš internet preglednik nije podržan.
Za ispravan prikaz web stranice koristite jedan od sljedećih internet preglednika.PažnjaMolimo vas ažurirajte svoj preglednik, ako nastavite s ovim internet preglednikom, vaše iskustvo pregledavanja web stranice neće biti zadovoljavajuće.

Materijal i njega: Ovako će tvoj balkonski i vrtni namještaj dugo ostati lijep

Što je sve vrtnom namještaju od poliratana potrebno da izdrži zimu? Kako njegujem vrhunski vrtni namještaj od tikovine ili bagrema? I moram li se zaista intenzivno brinuti o svom balkonskom namještaju? Ovaj savjetnik za njegu, čišćenje i izbor namještaja za tvoju terasu, balkon i vrt riješit će sve nedoumice!


Sadržaj:

  1. Koji materijal izabrati za vrtni namještaj i balkon?
  2. Kako sačuvati vrtni namještaj tijekom zime?
  3. Vrtni namještaj – pregled materijala i savjeta za njegu

Koji materijal izabrati za vrtni namještaj i balkon?

S prvim toplim zrakama sunca u proljeće budi se i želja za lijepim novim balkonskim i vrtnim namještajem. Ogroman je izbor materijala i stilova: Vrtni namještaj od poliratana s pletenom površinom ili radije od metalnog materijala? Idu li uz moj dom bolje drvene ili aluminijske stolice za vrt? To nije samo pitanje izgleda, nego i potrebnog vremena za njegu. Sve varijante imaju svoje prednosti.

Balkonski i vrtni namještaj od poliratana

Vrtni namještaj od poliratana s pletenim izgledom ratana sastoji se od polimernih materijala koji su otporni na vremenske uvjete. Pravi ratan napravljen je od palminih vlakana te je osobito ranije često korišten za izradu stolica i namještaja. Međutim, kako ratan podnosi manje opterećenja i vremenskih uvjeta, ovaj je jedinstveni izgled ratana za vrtni namještaj imitiran korištenjem plastičnih vlakana. Vrtni namještaj od poliratana je lagan, atraktivan i jednostavan za njegu: Prljavština se lako očisti vlažnom krpom. Otapala i abrazivna sredstva ovdje nikako nisu poželjna. Ovaj materijal idealan je za lounge namještaj i lounge garniture te setove vrtnog namještaja koji se lako mogu premještati. Ipak, napomenuti treba da je vrtni namještaj od poliratana generalno nešto manje izdržljiv od materijala poput nehrđajućeg čelika ili drva.

Drveni balkon i vrtni namještaj

Drvo je izrazito izdržljiv, prirodan i visokokvalitetan materijal. Svaka vrsta drva, od tikovine do bagrema, ima drukčiji karakter i dojam koji ostavlja na korisnika. Vrtni namještaj od drva ili tikovine savršeno se uklapa u prirodno okruženje vrta, ali će i svaki balkon upotpuniti na pravi način. Dostupan je u raznim dizajnima, ali je i nešto krupniji od sličnih varijanti. Individualne šare tikovine ili bagrema i visoka gustoća vlakana čine drvo savršenim materijalom za izradu vrtnih klupa i sličnih komada namještaja za upotrebu na otvorenom koji tijekom cijele godine krase vrt ili balkon. Drveni namještaj ima visoku stabilnost, ali isto tako i težinu. Za udobno sjedenje se preporučuju jastuci s podstavom. Načelno kod drva redovito treba obnavljati zaštitni sloj, primjerice uljima ili lakovima. Drveni balkonski i vrtni namještaj zahtijeva nešto veći napor oko održavanja, ali uz tu dodatnu pažnju i uz pravilnu njegu odgovarajućim uljima takav namještaj može izdržati desetljeća i brojne zime.

Plastični balkonski i vrtni namještaj

Praktično, svestrano, prijenosno i povoljno: Plastika se posebno za balkonski namještaj pokazala kao dobar izbor. Mnoge vrtne stolice ili vrtne ležaljke napravljene od plastike se za čas sklope, premjeste i pohrane na odgovarajuće mjesto. Povrh toga, plastika je prvi izbor kada su u pitanju jastuci i navlake za sjedenje koji su otporni na vremenske uvjete. Kao i kod svih drugih proizvoda od plastike, izražena je visoka otpornost na vremenske uvjete i svjetlost, dok je kraći ukupni životni vijek i opteretivost nego kod materijala kao što su metal ili drvo. Za njegu plastike dovoljna je voda, četka ili krpa, vrtno crijevo ili neko drugo jednostavno pomagalo za čišćenje.

Metalni balkonski i vrtni namještaj

Balkonski i vrtni namještaj izrađen od metala popularan je odabir za mjesta za sjedenje s vintage karakterom. Moderno uređen prostor za boravak na terasi također će fantastično izgledati s metalnim namještajem. Lijevano željezo, čelične cijevi i slični materijali kao sklopive vrtne stolice imaju nešto manju težinu, ali je postojana njihova gotovo neuništiva dugovječnost. Vrtni stolovi od čelika ili nehrđajućeg čelika posebno su stabilni i izrazito izdržljivi. Ovisno o završnoj obradi i načinu obrade materijala, za metalni vrtni namještaj nije potreban veliki trud oko njege. Nakon nekoliko godina može biti preporučljivo nanijeti novi premaz.

Aluminijski balkonski i vrtni namještaj

Aluminij kao laki metal idealan je saveznik za stilske kombinacije s drugim materijalima poput drva, stakla ili poliratana. Vrtne garniture s aluminijskim okvirima spajaju dugovječnost metala s atraktivnim izgledom drva i drugih materijala. Ukupna težina se smanjuje, a da se pritom ne utječe na impresivan dizajn. Aluminij je idealan kao okvir za vrtne ležaljke koje trebaju biti stabilne i udobne, a u isto vrijeme je lako prenosiv. Kod vrtnog namještaja od aluminija ograničenje je ipak u pogledu opteretivosti samog namještaja. No, čišćenje je jednako jednostavno kao i kod plastičnog namještaja.

Kako sačuvati vrtni namještaj tijekom zime?

Za koji god se materijal odlučili za svoj namještaj za terasu, vrtnu garnituru ili ideje za balkon, vrijedi ista stvar: Oni ne bi trebali biti tijekom cijele godine na otvorenom. Promjena toplog i hladnog, mokrog i suhog, svjetla i tame opterećuje čak i izdržljivi vrtni namještaj. Međutim, postoje jednostavni načini za optimizirati zimski san za vaš namještaj kako bi opet bio spreman za iduće korištenje.

  • Izvan sezone namještaj čuvajte na suhom i dobro provjetrenom mjestu, a posebno se drvo ne bi smjelo izlagati velikim temperaturnim razlikama.
  • Veliki, fiksno pričvršćeni vrtni namještaj od drva, tikovine ili čelika, kao npr. vrtne klupe, najkasnije na jesen treba prekriti odgovarajućom plastičnom zaštitnom navlakom. I u tom slučaju treba paziti na dobro provjetravanje i odgovarajuću njegu prije prekrivanja namještaja.
  • Prije pohranjivanja namještaja potrebno je kompletno ga očistiti pravim pomagalima za njegu i čišćenje, obratiti pažnju na eventualna oštećenja aluminija, laka ili istrošena mjesta u drvu te ih po potrebi popraviti.

Vrtni namještaj – pregled materijala i savjeta za njegu

Materijal

Posebna značajka

Briga

Zimovanje

Izgled

Težina

Poliratan

Svestran i moderan

Jednostavno održavanje

Zaštićeno od svjetlosti, na otvorenom

Moderan

Lagano

Drvo (tikovina, bagrem, itd.)

Kvalitetan i robustan

Intenzivna njega

Na konstantnoj temperaturi, unutra

Bezvremenski - prirodan

Teško

Metal

Stabilan i vrlo izdržljiv

Mit Lackierung pflegeleicht

Lako se održava pomoću laka

Vintage - moderno

Teško

Aluminij

Lagan i stabilan

Jednostavno održavanje

Suho, unutra

Diskretan - svestran

Lagano

plastični

Pristupačne i svestrane

Jednostavno održavanje

Zaštićeno od svjetlosti, na otvorenom

Praktisch

Lagano

Pravilnu njegu vrtnog namještaja na početku i na kraju sezone potrebno je izvoditi s obzirom na materijal od kojeg je namještaj izrađen. Također je nakon pljuskova i nevremena preporučljivo odraditi potrebne korake za njegu:

  • Drveni vrtni namještaj treba očistiti blagom sapunicom i spužvom. Nakon toga namještaj prebrišite čistom vodom i ostavite da se osuši.
  • Plastični vrtni namještaj može se očistiti kućanskim sredstvima za čišćenje ili sredstvom za pranje posuđa te vodom. Nakon što namještaj očistite, prijeđite sve još jednom suhom krpom kako ne bi ostale mrlje od vode.
  • Njega za metalni vrtni namještaj jednaka je kao i kod plastičnog namještaja. Tu je poliranje namještaja dok se u potpunosti ne osuši posebno dobra odluka.