Kako bebe uče govoriti i kako kroz igru možete ohrabriti svog mališana.
Vaše dijete još nije ni rođeno, ali njegov jezični razvoj već je započeo – počinje još u majčinoj utrobi. Od 22. tjedna trudnoće vaša beba čuje prve zvukove, sluša vaš glas i opaža melodije. Nakon rođenja ne prođe mnogo vremena prije nego što se izgovore prve riječi poput "Ma-ma" i "Ta-ta". Međutim, morat ćete biti strpljivi još neko vrijeme prije nego što izgovori svoje prve rečenice.
Kada i koliko brzo bebe nauče govoriti ovisi o mnogim čimbenicima. Možete podržati svog mališana u razvoju jezika tako da ga ohrabrujete kroz igru i time potičete njegovo uživanje u jeziku. Ovdje ćete pronaći korisne informacije i korisne savjete za jezični razvoj prilagođen dobi vaše bebe.
Što je potrebno tvojoj bebi da nauči govoriti?

Vaša beba od rođenja donosi sve što je potrebno za usvajanje jezika. To uključuje ošit, usne, kognitivne sposobnosti, jezik i ne manje važno, sluh i glasnice. Svi mišići i organi su tako oblikovani i razvijeni da je učenje govora za vašeg mališana proces učenja koji se odvija u nekoliko razvojnih koraka.
Kada beba nauči govoriti? Faze do prvog rođendana
Prva četiri tjedna života
Vaš mališan plače kada je gladan, umoran ili mu je neugodno. Dakle, već se izražava. Roditelji brzo otkriju što muči njihovu bebu. U prva četiri tjedna života vaša beba već prepoznaje vašu umirujuću melodiju govora među ostalim glasovima.
Drugi mjesec
S otprilike šest tjedana vaš mališan počinje ispuštati prve glasove koji se očituju kao gu-gu i groktanje. To se naziva i prvom fazom brbljanja. Mnoge bebe ovdje pokazuju i prvi svjesni osmijeh.
Treći mjesec
U ovoj dobi počinju prvi grleni glasovi. Jezik klizi u stražnji dio usne šupljine i iz nesvjesnog gu-gu nastaje grgljanje s nekim glasovima R.
Četvrti i peti mjesec
Vaš mališan sve bolje kontrolira svoj glas. Jedna je od prvih velikih prekretnica u učenju govora vaše bebe jer sada svjesno koristi svoj glas. Počinje rani dječji monolog, vaš mališan se smije i kliče od radosti te počinje "brbljati". Neka djeca se sada uopće ne mogu zaustaviti, dok su druga suzdržanija i samo povremeno ispuštaju nekoliko zvukova.
Šesti mjesec
Otprilike u šestom mjesecu počinje druga faza brbljanja, koja već prilično sliči zrelom govoru. Vaša beba sada niže prve slogove – to zvuči, na primjer, ovako: "la-la-la-la".
Sedmi do deveti mjesec
Vaše dijete sada tvori cijele nizove slogova. U ovom razdoblju iz "ma-ma-ma-ma" s vremenom nastaje "ma-ma". U početku ta riječ još nema značenje. Međutim, na temelju vaših radosnih reakcija, vaša beba vrlo brzo povezuje te zvukove s vama. Uskoro će sasvim svjesno zvati "Ma-ma" kako bi vam se obratila.
Deveti mjesec
Jezični razvoj sada je u punom jeku i počinje takozvana faza nakon brbljanja. Iako vaš mališan svjesno govori samo vrlo malo riječi, već može imenovati stotine stvari, a svakodnevno ih je sve više. Sada je samo pitanje vremena kada će iz vašeg mališana početi izvirati prve riječi, a kasnije i prve rečenice.
Važno:
Svako je dijete jedinstveno i usvajanje jezika također ne teče uvijek po istom obrascu. Postoje takozvani "kasni govornici". Ta djeca upijaju riječi poput spužve, ali počinju govoriti kasnije od drugih. Međutim, tada u roku od nekoliko tjedana do mjeseci sustignu svoje vršnjake. Tijekom redovitih sistematskih pregleda (U-pregleda) prati se jezični razvoj vašeg mališana. Međutim, ako ste zabrinuti da vaš mališan ne uči pravilno govoriti, slobodno se obratite svom pedijatru.
Kako pomoći bebi da nauči govoriti

Čitanje naglas, pjevanje i pričanje – sve je to od velike važnosti za jezični razvoj vašeg mališana. Važno je da metode prilagodite potrebama i razvojnoj fazi vaše bebe. Objašnjavajte mu i pokazujte svijet, čak i ako znate da vaše dijete još ne razumije sve.

Igračke koje pomažu djeci u učenju govora
Knjige su idealne za poticanje jezičnog razvoja vašeg mališana – pod uvjetom da on pokazuje interes za njih. Pritom je važno da ne samo imenujete ilustracije, već i detaljno objašnjavate što se događa na slikama. Odlična pomoć su i lutke za ruke – može poslužiti i omiljeni medo – s kojima možete pričati priče ili pjevati pjesme. Također, brojalice s prstima zaokupljaju djecu i potiču učenje govora.
Sažetak:
Prve riječi vašeg djeteta za mnoge su roditelje nešto sasvim posebno i željno se iščekuju. Kada vaša beba uči govoriti, možete je poticati i podržavati na mnogo načina. Međutim, najvažnije je da od prvog trenutka puno razgovarate sa svojim mališanom, imenujete sve svakodnevne stvari i uključujete ga u sve. Jednog ćete dana primijetiti koliko vaša beba već razumije. Oko petog rođendana jezični razvoj je završen. Međutim, vaše će dijete cijeli život učiti nove riječi i veze među njima. Čovjek nikad ne prestaje učiti.