Želite na plivanje s bebom? – Od kada možete početi
Plivanje beba jača povezanost između roditelja i djeteta. U većini slučajeva mališanima pričinjava veliko zadovoljstvo i pozitivno utječe na njihove motoričke i kognitivne sposobnosti. U pravilu, certificirani stručnjaci za vodenu pedagogiju nude tečajeve plivanja za bebe. Za neometano uživanje u kupanju, naravno, važno je pronaći pravi trenutak za to. Ako razmišljate o prvom odlasku na plivanje s bebom i pitate se kada biste najranije trebali početi, možete se orijentirati prema nekim preporukama o dobi i tjelesnom razvoju.
Plivanje za bebe – najvažniji savjeti i preporuke
Što je plivanje za bebe?
Pod plivanjem za bebe ili dojenačkim plivanjem podrazumijevaju se posebni tečajevi u kojima se roditelji i dijete zajedno igraju i kreću se u vodi. Ovaj oblik vježbi u vodi postao je sve popularniji od 1960-ih godina, jer potiče motoričke sposobnosti mališana, a majci pozitivno utječe na oporavak nakon poroda. Kada se bebe drže u položaju na trbuhu, mnoge čak mogu izvoditi pokrete veslanja. Međutim, pod plivanjem za bebe ne podrazumijeva se poduka plivanja za dojenčad.
Tko nudi plivanje za bebe i koliko košta?
U pravilu, odgovarajuće ponude možete pronaći na svakom većem bazenu. Većinom tečajeve plivanja za bebe nude certificirani stručnjaci za vodenu pedagogiju. Velika je prednost toga što na plivanju za bebe uz stručno vodstvo učite bitne hvatove. Plivanje za bebe mogu nuditi i treneri plivanja te primalje. U pravilu, tečajevi koštaju između 5 i 15 eura po satu ili se naplaćuju mjesečnim kartama. Ponekad troškove plivanja za bebe nadoknade zdravstvena osiguranja.
Prijaviti se na plivanje za bebe ili još pričekati?

Mnoge bebe vole vodu. Istraživači vjeruju da ih podsjeća na vrijeme provedeno u majčinoj utrobi. A kao što znamo i mi odrasli: voda djeluje umirujuće i blagotvorno. Međutim, postoje i razlozi koji govore protiv plivanja beba. Tako bi vaša beba mogla biti osjetljiva na klor ili se prehladiti. Možete si olakšati odgovor na pitanje „Plivanje beba – da ili ne?“ tako da odvagnete prednosti i nedostatke prema vlastitom osjećaju.
Plivanje bebe – da ili ne?
Prednosti
- potiče motoričke i kognitivne sposobnosti bebe
- zabavlja bebu
- jača povezanost između majke i djeteta
- zbog uvjeta poput bestežinskog stanja, beba može na zaigran način isprobavati nove pokrete
- rano iskustvo s vodom povećava samopouzdanje pri kasnijem učenju plivanja
- potiče oporavak majke nakon poroda
- omogućuje roditeljima i djetetu nove socijalne kontakte
Nedostaci
- voda opterećena klorom može izazvati alergije
- bebe gutaju vodu i pritom unose bakterije i klice koje mogu dovesti do, primjerice, želučano-crijevnih infekcija, bolesti dišnog sustava ili upale srednjeg uha
- kritičari navode da se bebe na mnogim tečajevima pretvaraju u pasivne „predmete“ kojima se ne dopušta puno aktivnog samostalnog iskustva u vodi
Plivanje beba – od kada smijemo početi?
Kada točno vi i vaš mališan trebate početi s plivanjem za bebe ovisi o različitim čimbenicima. To uključuje, na primjer, tjelesnu zrelost i ima li vaša beba povećan rizik od alergija.Temperament također igra važnu ulogu – svaka beba drugačije reagira na toliku količinu vode oko sebe.
Preporučeno razdoblje: Između četvrtog i šestog mjeseca

Vaša beba uživa u kupanju kod kuće? To je već dobra pretpostavka za plivanje beba u velikom bazenu. Međutim, do četvrtog mjeseca trebali biste izbjegavati uživanje u kupanju u javnim bazenima. Većina roditelja počinje s tečajevima između četvrtog i šestog mjeseca života svoje bebe. Tada beba već do određene mjere može sama regulirati tjelesnu temperaturu. Međutim, to je različito od djeteta do djeteta i naravno ovisi o tome je li vaša beba rođena u terminu ili kao nedonošče. U dvojbi potražite savjet svog pedijatra ili primalje.
Polako se navikavati na temperaturnu razliku
Polako navikavajte svoju bebu na hladniju temperaturu vode koja je uobičajena u većini bazena tako da vodu za kupanje kod kuće s vremena na vrijeme učinite malo hladnijom.

Tjelesni razvoj kao još jedan čimbenik
Bebe između četiri i šest mjeseci postaju sve aktivnije i većinom mogu u položaju na trbuhu kratko držati glavu gore. To je važan preduvjet da biste tijekom plivanja beba mogli primijeniti hvatove kod kojih vaša beba leži na trbuhu na vodi. U većini slučajeva voditelji tečajeva preporučit će vam da stalno izmjenjujete položaj na leđima i na trbuhu kako vašem mališanu ne bi bilo prenaprono.

Kada se trebate posavjetovati s pedijatrom
Klor pod određenim okolnostima može potaknuti alergije. Ako vaša beba ima alergiju ili ako vi ili vaš partner imate alergije ili čak astmu, najbolje je pitati svog pedijatra od kada preporučuje plivanje za bebe. Budući da plivanje za bebe može potaknuti nastanak infekcija, posebice želučano-crijevnih infekcija, Stalna komisija za cijepljenje (STIKO) preporučuje da se bebe najkasnije 14 dana prije početka plivanja za bebe cijepe protiv rotavirusa.
Oprema za plivanje beba – popis
- Pelene za kupanje u odgovarajućoj veličini
- Ručnik s kapuljačom
- Po mogućnosti igračke za kupanje
- Kašica / miljeko / bočica nakon plivanja
- Ogrtač za kupanje
- Blagi tjelesni losion za suhu kožu nakon kupanja
- Nakon dogovora s trenerom: pomagala za plivanje za bebe