Vaš internet preglednik nije podržan.
Za ispravan prikaz web stranice koristite jedan od sljedećih internet preglednika.PažnjaMolimo vas ažurirajte svoj preglednik, ako nastavite s ovim internet preglednikom, vaše iskustvo pregledavanja web stranice neće biti zadovoljavajuće.

Popunjavanje i sadnja povišenih gredica: Ovo su potrebni koraci



Povišena gredica ima mnoge prednosti: Ona omogućava ugodnu visinu za rad, može pretvoriti balkone i terase u pravi raj s biljkama i postići da vrt s nepogodnim tlom za sadnju ipak procvjeta. Kako biste dugo mogli uživati u vašoj povišenoj gradici, nužno je obratiti pažnju na nekoliko različitih stvari. Ovdje saznajte važne savjete za strukturu slojeva, ispravan način sadnje i sve oko izbora pravog cvijeća, začinskog bilja i povrća.


Sadržaj


  1. Zašto je ispravan način popunjavanja i sadnje povišenih gredica tako važan?
  2. Kako izgleda struktura povišene gredice?
  3. Što mogu posaditi u svojoj povišenoj gredici?
  4. Pitanja i odgovori

Zašto je ispravan način popunjavanja i sadnje povišenih gredica tako važan?



Povišene gredice osobito su popularne zbog visoke koncentracije hranjiivih tvari u njima. Povišenim gredicama moguće je uzgajati cvijeće, bilje i povrće i na onim mjestima, na kojima u prirodnom tlu ne bi bila moguća uspješna sadnja. Kako bi bile dostupne sve važne hranjive tvari, ključan je način popunjavanja povišene gredice. Tek se pravilnim slaganjem slojeva i prirodnim procesom truljenja povišena gredica pretvara u pravo bogatstvo hranjivih tvari za biljke.

Kako izgleda struktura povišene gredice?

Za plodonosnu povišenu gredicu potrebno je više od same zemlje unutar drvene kutije. Različiti slojevi osiguravaju potrebne hranjive tvari i toplinu. Dobro posložena povišena gredica može do pet godina donositi izdašne plodove i bogate cvjetove.

Slaganje slojeva povišene gredice


Ovisno o biljkama koje se želi uzgajati, povišena se gredica sastoji od tri do pet slojeva. Za začinsko bilje i cvijeće dovoljna su tri sloja, dok se za povrće preporučuje pet slojeva. Svaki sloj preuzima drukčiju zadaću. Visina slojeva ovisi o ukupnoj visini povišene gredice. Međutim, slojevi ne bi smjeli biti pretanki jer tada gustoća hranjivih tvari neće dugo potrajati.

Struktura povišene gredice s pet slojeva



Krupno rezane grane

Prozračnost, sprječavanje nakupina vode

visina sloja: 25 do 30 cm



Sitnije rezane grančice ili travni busen

Funkcija barijere, sprječavanje proklizavanja gornjih slojeva

visina sloja: 15 do 20 cm



Krupni kompost ili alternative

Toplina, hranjive tvari kroz truljenje

visina sloja: 20 cm



Truli kompost

Izravna opskrba hranjivim tvarima

visina sloja: 10 cm



Zemlja

Sloj za sadnju

visina sloja: preostala visina, najmanje 20 cm



Posebno ključni za uspješnost povišene gredice su slojevi od komposta ili alternativa poput konjskog ili kravljeg gnojiva. Taj sloj ni u kojem slučaju se ne bi trebao zamijeniti običnom zemljom ili sličnim. Ako želite posaditi samo cvijeće, onda povišenu gredicu možete popuniti i samo sa zemljom za cvijeće - kompostni i barijerni sloj u tom slučaju nisu potrebni.

Upute: Kako popunjavam povišenu gredicu?

Korak 2: Nasipavanje drvenog sloja


Na rešetku protiv voluharica stavljate prvi sloj, tzv. drveni sloj. On može sadržavati grančice, otpatke od grmova i druge rezane otpatke od stabala i živice. Ovaj sloj ne smije biti kompaktan ili čvrst jer njegova rahla struktura ima nekoliko prednosti. Ona osigurava dovoljno mjesta za korisne žive organizme u tlu, otjecanje vlage i dovoljno prozračivanje povišene gredice.

Korak 3: Nasipavanje međusloja


Drugi sloj se razlikuje od drvenog sloja jer je početni sloj koji sadrži hranjive tvari. Za njega su prikladne usitnjene grane, sitno rezani otpaci živice ili usitnjeni ostaci grmova. Alternativno možete koristiti i naopako okrenuti travni busen. Ovaj će međusloj osigurati da ne dođe do proklizavanja gornjih slojeva prema dolje.

Korak 4: Nasipavanje komposta


Sljedeće na redu je nasipavanje komposta u gredicu. Tu je bitan pravi omjer. U idealnom slučaju na raspolaganju imate i truli kompost ili stajsko gnojivo te krupni i nešto „svježiji“ kompost. Tako ćete osigurati da se tijekom duljeg razdoblja uvijek ispušta dovoljno hranjivih tvari u tlo. Kompost ili materijal koji je moguće kompostirati možete ili napraviti sami kod kuće od vrtnih otpadaka pomoću kompostera ili nabaviti u specijaliziranoj trgovini.

Korak 5: Nasipavanje zemlje

Završni sloj se sastoji od kvalitetne zemlje. Zemlju možeš uzeti ili iz vlastitog vrta ili nabaviti u specijaliziranoj trgovini. Zemljani sloj ne bi smio biti pretanak jer tu u konačnici sadite svoje cvijeće, začinsko bilje i povrće.

Što mogu posaditi u svojoj povišenoj gredici?


Zahvaljujući visokoj gustoći nutritivnih tvari, povišena gredica je prikladna za posađivanje raznih vrsta biljki. Cvijeće i začinsko bilje, ali i različite vrste povrća, jednako će dobro uspijevati u povišenim gredicama. Hoćete li koristiti presadnice ili sjeme, pitanje je osobnog izbora. Kod sjemena je veći izbor, ali je i potreban veći napor. Presadnice se, pak, brzo posade, ali su zato skuplje u nabavi. Pored odabira pravih vrsta, važnu ulogu imaju i trenutak sadnje i slijed plodova.

Na što kod sadnje biljki u povišenoj gredici moram paziti u prvoj i drugoj godini?


Iako je udio hranjivih tvari veći u povišenoj gredici nego u običnoj gredici na tlu, i ovdje su ograničene zalihe nutrijenata. Da biste izvukli maksimum iz povišene gredice, trebali biste u prvoj godini posaditi biljke koje jako crpe hranjive tvari iz zemlje. To su biljke kojima su potrebne posebno velike količine hranjivih tvari. U drugoj godini i sljedećim godinama možete odabrati biljke koje umjereno ili slabo crpe hranjive tvari i kojima smanjeni udio hranjivih tvari u zemlji neće predstavljati problem.

Sadnja cvijeća u povišenim gredicama

Ako u svojoj povišenoj gredici želite posaditi samo cvijeće, onda teoretski možete zanemariti slaganje slojeva i cijelu gredicu ispuniti zemljom za cvijeće. Ipak, i cvijeće će imati koristi od sloja zemlje koje je bogato hranjivim tvarima.

Sadnja začinskog bilja u povišenim gredicama

Začinsko bilje nema osobitu potrebu za hranjivim tvarima. Stoga među njima nema onih koji jako crpe hranjive tvari iz zemlje. Zato se začinsko bilje koje umjereno i slabo crpi hranjive tvari otpočetka bez dvojbi može smjestiti u povišenu gredicu i pomiješati s povrćem.

Sadnja povrća u povišenim gredicama

Kod sadnje povrća u povišenim gredicama posebno treba paziti na dobru mješavinu usjeva. Različite biljke imaju različite potrebe te se tako mogu međusobno nadopunjavati. U tablici mješavina usjeva navedeno je koje se vrste međusobno posebno dobro podnose. Načelno vrijedi sljedeće pravilo: Što su biljke srodnije vrste, to su manje prikladne za miješani usjev.

Kalendar povišenih gredica: Što sadim kada?

Posebno kod povrća je važan trenutak sadnje kako bi se na kraju ostvario što unosniji urod.

  • Ožujak: rotkvice, rikula, zelena salata, špinat, rotkva, peršin
  • Travanj: mladi luk, luk, poriluk
  • Svibanj: mlade presadnice poput tikvice, paprike i čilija
  • Lipanj/srpanj: brokula, koraba, mrkva
  • Kolovoz: radič, endivija
  • Rujan/listopad: celer, peršin, rikula
  • Prosinac: endivija, blitva, špinat

Upute: Kako izgleda sadnja u povišenoj gredici?


Sadnja u povišenim gredicama je vrlo jednostavna ako se slijedi nekoliko osnovnih pravila. Najjednostavnija je sadnja cvijeća.

Korak 1: Stvaranje pregleda

Stvorite si pregled nad cvijećem koje vam je na raspolaganju i napravite plan, bilo u glavi ili nacrtano na papiru. Razmislite gdje želite posaditi koje cvijeće. Veliko cvijeće poput suncokreta najbolje je posaditi u sredini gredice, dok je manje cvijeće i viseće biljke bolje smjestiti na rub gredice. Kako bi vaša povišena gredica uvijek zasjala u svoj raskoši, pripazite da posađeno cvijeće cvjeta u isto vrijeme.

Korak 2: Sadnja


Nakon što ste razmislili gdje će rasti koje cvijeće, možete početi sa sadnjom. Ako koristite sjeme, uzmite malu grablju kojom ćete okopati zemlju, pospite sjeme po tlu i lagano ga utisnite. Nakon toga pripazite da zemlja uvijek bude vlažna. Točne napomene o sijanju uvijek ćete pronaći na ambalaži u kojoj je zapakirano sjeme. Ako želite posaditi kupljene biljke ili presadnice koje ste sami uzgojili, napravite rukom ili lopaticom za cvijeće male rupe u zemlji u koje ćete staviti biljku te rupu opet oprezno zatvorite zemljom.

Pitanja i odgovori

Povišena gredica može biti smještena i na osunčanim mjestima i u sjeni. Uvjeti svjetlosti utječu na posađene biljke: Ako suncokrete posadite na sjenovitom mjestu, onda vas povišena gredica neće previše obradovati. S druge strane, odabir podloge ne igra nikakvu ulogu. Povišene gredice stoga su idealna opcija za uspješnu sadnju biljki u kutovima s vlažnim mjestima ili teškim glinenim tlom.

Da bi povišena gredica bila otporna na zimske uvjete, potrebno je prvo ubrati plodove svih biljki koje nisu otporne na mraz. Zatim se sloj zemlje okopava malom vrtnom motikom i pokrije sijenom. Za kraj se gredica pokriva krovnim kartonom ili tamnom folijom. Ako se tijekom zime ne želite odreći vrtlarenja, povišenu gredicu pomoću tunela od folije možete pretvoriti u određenu vrstu staklenika. Tada u hladno godišnje doba možete uzgajati usjeve koji si otporni na zimske uvjete, kao što su poriluk, zimski špinat ili pastrnjak.

Za povišenu gredicu koja isključivo sadrži cvijeće je dovoljna obična zemlja za cvijeće. Međutim, ako želite uzgajati i brati povrće, potrebno je više od toga. Vlastiti vrt vam pritom može poslužiti kao dobavljač zemlje. A ako vam to ne dolazi u obzir, onda u specijaliziranim trgovinama možete pronaći veliki izbor vrsta zemlje. Klasična zemlja za vrt koja je obogaćena organskim gnojivom jednako je prikladna kao i posebna zemlja za povišene gredice koju neki ponuđači imaju u svom asortimanu.